Za swoją dewizę przyjęli hasło „Wolni i Solidarni”, logo organizacji tworzyły litery SW ułożone w znak kotwicy przypominającej symbol Polski Walczącej, odwoływali się do tradycji Armii Krajowej. Blisko trzy tysiące ludzi różnych pokoleń, wykształcenia i zawodów stworzyło jedną z najsprawniejszych i najbardziej ideowych struktur podziemnych lat osiemdziesiątych. Solidarność Walcząca świętuje 13 czerwca tego roku czterdziestolecie powstania.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023 r. *Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, przez 18 lat rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka kilkunastu już książek o bohaterach „Solidarności”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013) i Medalem „Zasłużony dla Wrocławia – Merito de Wratislavia” (2016).