Proszę pani, to podnosiło na duchu! – tak jeden z powstańców warszawskich zareagował na pytanie o powód rozbudzonego w czasie Powstania Warszawskiego życia religijnego żołnierzy i mieszkańców. Księża spowiadali i odprawiali nieraz z narażeniem życia, a ludzie garnęli się na odprawiane w polowych warunkach Msze św. O fenomenie religijności podczas Powstania Warszawskiego pisze Marcelina KOPROWSKA, autorka wydanej właśnie książki na ten temat.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023 r. *Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
absolwentka wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2019 r. obroniła pracę magisterską nt. życia religijnego podczas powstania warszawskiego. Swoje badania opublikowała w wydanej obecnie książce „Życie religijne podczas powstania warszawskiego”. Uczy historii w jednym z warszawskich liceów, jest wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego