Jacek Kaczmarski – bard PRL pełen sprzeczności

Zrobiono z niego poetę patriotycznego, antysystemowego barda, wieszcza wyzwalającego się narodu. Był człowiekiem pełnym sprzeczności; geniuszem i kanalią; głosem pokolenia, który umilkł za wcześnie. Dwadzieścia lat temu, 10 kwietnia 2004 r., zmarł Jacek Kaczmarski.

Leonardo da Vinci – dzieła geniusza w polskich zbiorach

Urodził się 15 kwietnia 1452 nieopodal Vinci, dokonał żywota 2 maja 1519 r. w Cloux we Francji, w obecności króla Franciszka I. Z okazji tych rocznic przywołujemy dwa jego dzieła obecne w polskich zbiorach - pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK.

Józef Chełmoński – fenomen doskonałego pejzażysty

,
Józef Chełmoński jako doskonały pejzażysta, malarz krajobrazu wiejskiego Mazowsza, rodzimego pejzażu oraz Ukrainy i Podola, stał się wzorem do naśladowania dla wielu. Do dziś zastanawia zarówno jego fenomen jak i ponadczasowa wymowa prac artysty - pisze dr Maria WĄCHAŁA-SKINDZIER

Prof. Wojciech MATERSKI: Zbrodnia katyńska była ludobójstwem

, ,
Mimo że Rosja oficjalnie przyznała się do sprawstwa zbrodni katyńskiej, w rosyjskiej polityce historycznej prawda ta jest dziś praktycznie nieobecna. Nie mieści się bowiem w micie o wielkim zwycięstwie w wojnie, podobnie jak nie mieszczą się w nim zmowa Hitler-Stalin z 1939 r., masowe deportacje, zniewolenie republik bałtyckich czy kolosalna skala maruderstwa Armii Czerwonej w końcowej fazie II wojny światowej.

Unable to load Tweets