Michał KŁOSOWSKI: Nowi ambasadorzy polskości

,
W cieniu wielkich historii emigracyjnych, sprzed wojny, z czasów stanu wojennego czy fali wyjazdów po 2004 roku, wyrasta nowa generacja. Cicha, ambitna, dobrze wykształcona i bez kompleksów. To młoda Polonia. Kim są, dlaczego wierzą i wybierają Polskę?

Teatry Polaków za granicą. Rozmowa z Dorotą BUCHWALD

Jakie funkcje pełnią obecnie teatry tworzone przez polskich migrantów? O tym oraz o nowym projekcie atlasu polskich teatrów poza Polską opowiada Dorota Buchwald z Instytutu Teatralnego.

Dlaczego Wrocław to drugi Lwów?

, ,
Powojenny Wrocław szybko stawał się swoistą reinkarnacją Lwowa – stolicy kresowej Atlantydy, przyciągając nie tylko licznych kresowych fachowców, ale zwłaszcza intelektualną elitę przedwojennej Polski. Dlaczego lwowianie wybrali akurat stolicę Dolnego Śląska, a nie inne miasta na powojennej mapie Polski?

Najpopularniejsi polscy pisarze za granicą. Rozmowa na Światowy Dzień Książki

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Agnieszka Rasińska-Bóbr z Instytutu Książki opowiada o tym, którzy polscy autorzy są najchętniej czytani za granicą i na jakie programy mogą liczyć tłumacze polskiej literatury.

Polska gospodarka w świecie AD 2025. Rozmowa z prof. Marcinem PIĄTKOWSKIM

Polska jest częścią Europy. A jako Europa ciągle pozostajemy niedoinwestowani, szczególnie jeśli porównamy się z Chinami, w których inwestycje publiczne w stosunku do PKB są ponad pięciokrotnie wyższe niż średnio w krajach UE. Jako Europa musimy także lepiej integrować się gospodarczo, znosząc wewnętrzne bariery regulacyjne. Wystarczy zapytać któregoś z większych polskich przedsiębiorców, jak Rafał Brzoska czy Ryszard Florek, by usłyszeć, jak trudno z powodu barier formalnych i nieformalnych jest zaistnieć ze swoim biznesem w Europie Zachodniej. Te blokady trzeba znosić, a integrację gospodarczą mocniej wspierać. Wstrząśnijmy Europą i naszymi zachodnimi partnerami - mówi prof. Marcin PIĄTKOWSKI w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem

Unable to load Tweets