Menu
Nie milkną w Polsce spory wokół wymuszonej przez Moskwę deklaracji kierowanego przez Bolesława Bieruta rządu PRL z 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się dalszych reparacji od Niemiec. Na deklarację tę do dzisiaj powołuje się rząd RFN uznając, że sprawa materialnego zadośćuczynienia jest dla polskich ofiar zamknięta. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że władze Polski Ludowej do końca istnienia PRL czyniły zabiegi o uzyskanie odszkodowań dla ofiar niemieckiej okupacji 1939-1945.
- Anna DRUŚ
- 27 kwietnia, 2023
- 13:58
Jak wygląda kwestia rozliczeń polskich strat z czasów II wojny światowej z perspektywy Polonii? Rozmowa z historykiem prof. Wojciechem Roszkowskim
, , , ,
Przy wpływie amerykańskiej i polskiej prasy, polskich filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych, dyskusji w gronie ekspertów i wystaw możemy - skupiając się na amerykańskich elitach - wykreować pozytywną opowieść o Polsce. Możemy pokazać i uzmysłowić amerykańskiej opinii publicznej do jakiego stopnia nasz kraj został zniszczony przez dwa barbarzyńskie totalitaryzmy, które zmieniły go nie do poznania – piszą Waldemar BINIECKi i Krzysztof GAJDA.
, , ,
Czas, aby wykreować pozytywną opowieść o Polsce, zniszczonej przez dwa barbarzyńskie totalitaryzmy, które zmieniły ją nie do poznania. Reparacje od Niemiec są dziś niezbędne – piszą Waldemar BINIECKI i Krzysztof GAJDA
, , , ,
Na każdą wzmiankę o reparacjach wojennych Berlin reaguje alergicznie. Tymczasem ich wypłata byłaby krokiem milowym i szansą dla Niemiec, by doprowadzić do pełnego polsko-niemieckiego pojednania - pisze Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.